10 najčešćih simptoma dehidracije na koje trebate obratiti pozornost
Dehidracija je stanje koje se javlja kada čovjek izgubi više tekućine nego što je konzumirao, čime poremeti ravnotežu minerala u tjelesnim tekućinama. Razvoj dehidracije može utjecati na fizičko i mentalno blagostanje te uzrokovati probleme poput bubrežnih kamenaca, infekcije mokraćnog sustava i sličnih stanja, piše Index.hr,
Kako do toga ne bi došlo, pogotovo tijekom vrućih i sparnih ljetnih dana, potrebno je redovito piti tekućinu i konzumirati hranu koja će vam pomoći da se hidrirate i osvježite. Neke od najboljih vrsta voća koje možete konzumirati otkrila nam je nutricionistica Tamara Sorić.
Jednako je važno prepoznati simptome dehidracije na vrijeme, a u nastavku izdvajamo neke od najpoznatijih.
Suha usta i osjećaj žeđi: suha usta i pojačana žeđ rani su znakovi dehidracije, jer tijelo signalizira da mu je potrebno više tekućine kako bi pravilno funkcioniralo.
Tamna žuta boja urina: tamno žuta ili jantarno obojena mokraća ukazuje na koncentrirane otpadne tvari, što pokazuje da bubrezi štede vodu zbog malog unosa tekućine, prenosi Health Shots.
Umor i vrtoglavica: dehidracija smanjuje volumen krvi, uzrokujući umor i vrtoglavicu dok se tijelo bori da dostavi kisik i hranjive tvari stanicama.
Suha koža i usne: nedostatak hidracije može dovesti do suhe kože koja se peruta i ispucalih usana, jer tijelo daje prednost vodi za vitalne organe u odnosu na hidrataciju kože.
Glavobolja: glavobolje uzrokovane dehidracijom javljaju se jer smanjene razine tekućine uzrokuju da se mozak privremeno smanji zbog gubitka tekućine, aktivirajući receptore za bol, prenosi Health Shots.
Grčevi u mišićima: dehidracija uzrokuje neravnotežu elektrolita, što dovodi do grčeva u mišićima i grčeva zbog poremećene funkcije živaca i mišića.
Ubrzan rad srca: jedan od simptoma dehidracije je i ubrzan rad srca. Do brzog otkucaja srca dolazi jer dehidracija smanjuje volumen krvi, zbog čega srce radi jače kako bi pumpalo krv po tijelu.
Smanjenja potreba za mokrenjem: dehidracija uzrokuje da bubrezi čuvaju vodu, što rezultira smanjenom učestalošću i količinom mokrenja, što je jasan znak neadekvatnog unosa tekućine.
Zbunjenost i razdražljivost: jaka dehidriranost utječe na rad mozga, što dovodi do zbunjenosti, razdražljivosti i poteškoća s koncentracijom jer se moždane stanice bore bez dovoljno vode, prenosi Health Shots.
Problemi sa zatvorom: nedovoljna hidracija usporava probavu i stvrdnjava stolicu, što čini pražnjenje crijeva otežanim i neugodnim.