DIKLO Spomenik antifašizmu primitivci pretvorili u spomenik primitivizmu

Jedan čitatelj iz Dikla poslao nam je fotografiju koja svjedoči o tome da je netko (vjerojatno pod okriljem noći) išarao ustaškim slovom U spomenik Dikljanima koji su U Drugom svjetskom ratu poginuli kao žrtve fašističkog terora. Osim slova U, tu je i nacistička svastika, a preko imena žrtava, domaćih ljudi koji su se digli protiv fašističkih okupatora, napisana je pogrdna riječ “govna”.
Nažalost, primitivaca uvijek ima, njihovoj destrukciji i manjku zdravog razuma nema pomoći jer da bi čovjek postao kulturna, tolerantna, informirana i kompetentna osoba potrebno je prilično dugo ulaganje u njegov odgoj i obrazovanje. Neki su nažalost fizički odrasli, ali su mentalno i razumski trajno uskraćeni za ove vrijednosti. Je li tu zakazala njihova obitelj, škola, društvo ili je posrijedi neka dijagnoza – teško je pouzdano reći.
Naš čitatelj je poslanu fotografiju poslao s kratkim komentarom: “Ovako Zadar dočekuje 80. godišnjicu pobjede 9. svibnja”, aludirajući na Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom koji se obilježava diljem demokratskog svijeta.
O ovom je dikljanskom spomeniku svojedobno pisao naš kolumnist Drago Marić pa ćemo njegov tekst ovdje ponovo objaviti kao prilog učenju o civiliziranoj kulturi pamćenja koju bi trebali njegovati kao društvo i država koja se diči pripadnošću obitelji demokratskih europskih naroda.
Ovako je pisao naš barba Drago u Anteni:
“U gradskoj četvrti Diklo, na ulazu u staru jezgru na Krešimirovoj obali, poljanica je sa spomenikom Dikljanima koji su u Drugom svjetskom ratu poginuli kao žrtve fašističkog terora.
Odmah pored tog spomenika je vrlo lijepi kip nazvan Domovina, a ispred kipa kamena ploča s urezanim stihovima Lijepe naše. Stotinjak metara od te poljanice prema središtu stare jezgre spomenik je prvom predsjedniku suvremene države Hrvatske Franji Tuđman kojeg je 2005. izradio zadarski akademski kipar Ratko Petrić. Lijepo su Dikljani postupili što su zahvalili i za velike žrtve i za velika djela, bez obzira na vrijeme i društvene (političke) odnose kad su se događala.
Već ta činjenica o njima puno govori, a također i spomenik dikljanskoj ženi – zahvala majci radnici, patnici, nositeljici obitelji. U danas središtu Dikla posebice se ističe portal ispisan prijepisom teksta darovnice kralja Petra Krešimira, s čime su Dikljani naročito ponosni, jer njime kralj potvrđuje posjedovanje Dikla i darivanje samostanu sv. Krševana.
Svi su se ovi povijesni spomenici skladno uklopili u ljepotu dikljansku…” Zdravi i zadovoljni bili.