NACIONALNI DAN HITNE Kod moždanog udara svaka je sekunda dragocjena za život osobe

Na Narodnom trgu je danas obilježen Nacionalni dan hitne medicinske službe, koji se već tradicionalno održava svake godine na isti datum. Djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije ovom su prigodom građanima demonstrirali osnovne tehnike pružanja prve pomoći, s posebnim naglaskom na prepoznavanje i postupanje kod moždanog udara.
O važnosti događaja i stanju hitne službe razgovarali smo s Anom Ožaković, glavnom medicinskom sestrom Zavoda:
– Nacionalni dan hitne medicinske službe u Hrvatskoj se obilježava već trinaest godina. Cilj je približiti građanima osnove reanimacije i prve pomoći. Svake godine fokusiramo se na različitu temu, ove godine to je moždani udar, pojasnila je Ožaković.
– Hitna je prisutna diljem županije – u Zadru, Biogradu, Pagu, Gračacu, ali i na otocima poput Kali i Vira. S obzirom na skori početak turističke sezone, planiramo pojačati timove, posebno u ispostavama na otocima. Prioritet su nam Pag i Biograd, rekla je.
O značaju edukacije građana istaknula je:
– Posebno ljeti, kada je broj reanimacija u porastu, ključna je brza reakcija svjedoka događaja. Laici mogu znatno povećati šanse za preživljavanje ako započnu reanimaciju prije dolaska hitne pomoći, naglasila je.
– Radimo i s drugim službama, nedavno smo surađivali s vatrogascima na Pagu u edukaciji o osnovama reanimacije.
Fokus na moždani udar: svaka minuta je važna
U sklopu događaja građanima je stručne savjete davao i dr. Ivan Miletić, neurolog iz zadarske Poliklinike Pupilam. Objasnio je kako moždani udar nastaje i kako ga prepoznati:
– Kod moždanog udara svaka sekunda je dragocjena – u jednoj minuti propadaju milijuni neurona. Pravovremena reakcija spašava živote i omogućuje bolji oporavak. Najčešći uzroci su začepljenje krvnih žila zbog nakupljanja masnoća, visok krvni tlak, šećerna bolest i pretilost, istaknuo je Vuletić.
Objasnio je i osnovne simptome:
– Pad usnog kuta, slabost jedne strane tijela, poremećaj govora ili iznenadna utrnulost – sve su to znakovi na koje treba hitno reagirati. Ako primijetite ove simptome, odmah pozovite 194 ili osobu što prije odvedite u bolnicu, savjetuje dr. Miletić.
Edukacija, oprema i budućnost
Sudionici su istaknuli i važnost opremljenosti hitnih timova te kontinuirane edukacije. Ožaković je spomenula da je upravo u tijeku javna nabava nove medicinske opreme vrijedne više od 200 tisuća eura, što će značajno unaprijediti kvalitetu intervencija na terenu. Također, suradnja s medicinskom školom omogućuje dolazak mladih kadrova već tijekom ljetne sezone, što je važan korak u formiranju budućih medicinskih stručnjaka.