DISKRIMINACIJA Nina Dražević: “Mladi, bahati konobar zabranio je meni i mom psu pomagaču ulazak”

Na popularnoj zadarskoj Facebook stranici “TRN U OKU…ZADAR”, objava Nine Dražević – osobe s invaliditetom i vlasnice psa pomagača – izazvala je veliki interes i pokrenula zanimljivu raspravu. U javnosti često zanemarena, a u praksi nerijetko kršena prava osoba s invaliditetom, ovom su prilikom dobila osobno, autentično i potresno lice.
Nina, koja se predstavila kao 100-postotni invalid i korisnica terapijskog psa, progovorila je o nedavnom incidentu u jednom zadarskom kafiću, gdje joj je, usprkos zakonski zajamčenim pravima, onemogućen ulazak jer je bila u pratnji svoje labradorice Sheene.
Kako je objasnila u svojoj objavi, jedan mladi konobar “bahato i bez razumijevanja” zabranio je ulazak njoj i njezinom psu pomagaču. Unatoč objašnjenju da Sheena nije običan pas, već licencirani terapijski pas koji joj pomaže u svakodnevnim funkcijama, konobar je ostao pri zabrani, a situacija je rezultirala neugodnim i, kako Nina navodi, ponižavajućim iskustvom.
Nakon toga, poslala je informativni e-mail vlasnicima objekta, nadajući se da će takva edukacija spriječiti buduće incidente. No, odlučila je i javno istupiti, ne samo zbog sebe, nego i zbog drugih osoba s invaliditetom koje se nerijetko susreću sa sličnim diskriminacijama.
Što kaže zakon?
U Republici Hrvatskoj, Zakon o korištenju psa pomagača (NN 39/22) jasno propisuje da psi pomagači, bilo da se radi o psima vodičima za slijepe osobe, terapijskim psima za osobe s tjelesnim invaliditetom – imaju pravo pristupa svim javnim prostorima i javnom prijevozu. Ometanje ili onemogućavanje tog prava kažnjava se novčanom kaznom.
To uključuje trgovine, hotele, zdravstvene ustanove, kazališta, kafiće, restorane, vjerske objekte i bilo koji drugi prostor otvoren za javnost. Pritom pas mora imati vidljivo obilježje (posebna oprsnica ili oznaka) koje potvrđuje njegov status pomagača, a vlasnik treba imati dokumentaciju o registraciji psa.
Što poručuje Nina?
– Pišem ovo kako bih informirala građane i, ako mogu, kako bih izbjegla buduće neugodne situacije, jer za njima u današnje doba nema potrebe, poručila je Nina.
Nina ističe kako Sheena nije samo njezin suputnik, nego ključna potpora iz dana u dan. Pas joj pomaže u orijentaciji, smanjuje psihološki stres i omogućuje joj život s više samostalnosti i sigurnosti. Zabraniti joj pristup s takvim psom znači zabraniti joj i ravnopravan život.
Objava je izazvala brojne reakcije, od kojih je većina podrška Nini. Ali osim podrške, u gotovo svakom komentaru može se pronaći zahtjev za imenovanje ugostiteljskog objekta i konobara, međutim, Nina se nije još oglasila o kome se radi. Nije joj cilj, očito, uperiti prstom u konkretnu osobu nego progovoriti o jednoj nepravdi prema invalidima – bez obzira tko ju čini.