SUSRET GENERACIJA Zadarski umirovljenici poručili studentima: „Uspjeh ne znači biti uvijek najbolji“

Moja karijera od početka do kraja – naziv je tribine koja je u petak navečer održana na Odjelu za ekonomiju Sveučilišta, a na kojoj se studentima svojim pričama predstavilo petero zadarskih umirovljenika različitih profesija i obrazovanja, svi s bogatim profesionalnim karijerama i iskustvom.

Tribinu su organizirali Odjel za ekonomiju Sveučilišta i Udruga umirovljenika „3. dob“, a studentima su svoje životne priče ispričali i podijelili svoja iskustva s njima: Goranka Štrmelj, Branka Radman, Milenka Bukvić, Ljiljana Klarin i Marko Mijić. Tribinu je moderirao Šenol Selimović.

Nazočne je na početku pozdravio dr.sc. Jurica Bosna, pročelnik Odjela za ekonomiju Sveučilišta u Zadru, a potom je Marko Mijić ukratko predstavio Udrugu „3. dob“ čiji je predsjednik, istakavši da je jedan od najvažnijih programskih ciljeva udruge upravo stalna edukacija kako bi umirovljenici uvijek držali korak sa suvremenim izazovima života i tako bili bliži mladoj generaciji.

Goranka Štrmelj govorila je o svom profesionalnom putu kroz bankarstvo i bivšu Tvornicu duhana Zadar gdje je bila zadužena za ljudske resurse. Bilo je to vrijeme kada je poznati British American Tobaco preuzeo zadarsku tvornicu, ali je na kraju sve propalo, zahvaljujući najviše djelovanju Tvornice duhana Rovinj čije je vodstvo na sve načine blokiralo ovu značajnu investiciju BAT-a u Zadar.

O svom karijernom putu od prvog zaposlenja do zaslužene mirovine govorila je potom Branka Radman, profesorica hrvatskog jezika i književnosti koja je radila u prosvjeti, a prije mirovine niz godina kao pročenica Odjela za prosvjetu i kulturu Grada Zadra. Istaknula je kao najljepše razdoblje profesionalnog puta rad s učenicima od kojih su joj najveći izazov bili oni „problematični“. Poručila je studentima da ih nakon fakulteta čeka realan susret sa životom kroz koji im ono što su naučili na fakultetu neće biti dovoljno kao i to da oni s uspjehom 5.0 nisu u pravilu i najbolji u svom poslu. Taj „teror“ pritiska da se mora u školi proći s 5.0 potpuni je promašaj i ne jamči da ste uistinu najbolji, uostalom život nije 5.0 – poručila je Radman.

Milenka Bukvić, profesorica talijanskog i francuskog jezika i književnosti koja je jedno vrijeme radila kao ravnateljica Znanstvene knjižnice Zadar, do mirovine radila je 40 godina u sektorima od turizma, prosvjete do Znanstvene knjižnice. Ukazala je na razlike u načinu i stilu obrazovanja nekad i sad, te je govorila o važnosti samopoštovanja i autoriteta koji se postiže u profesionalnom životu.

Ljiljana Klarin, liječnica obiteljske medicine, otišla je u mirovinu nakon 44 godine rada. Ispričala je brojne zanimljive anegdote iz svog liječničkog života kazavši kako je bila prva liječnica u Zadru koja je završila na birou za zapošljavanje, i to zato što je bila trudna, a drugi put nakon što je Bagat otišao u stečaj, a gdje je do tada radila kao liječnica. Rat joj je donio nove prilike, radila je i na otoku i najveće joj je zadovoljstvo kad naiđe na svoje bivše pacijente koji je se sjećaju, pamte i traže da im se vrati. Kada radite posao koji uistinu volite, onda vam nikada nije teško raditi – poručila je dr. Klarin.

Marko Mijić, magistar komunikologije, govorio je o svom dugom profesionalnom putu u turizmu gdje je prošao sve faze: od nosača prtljage do direktora hotela i turističkog menadžera.

Pročelnik Odjela za ekonomiju dr.sc. Jurica Bosna kazao je kako mu je ovo jedan od najdražih panela koji su organizirali te je kratko i jasno rezimirao osnovne zaključke panelista, a to su:

  • Znanja stečena na fakultetu čine otprilike 30% onoga što je kasnije potrebno za profesionalni razvoj – ostalo su životne i radne vještine koje se stječu iskustvom;
  • Uspjeh ne znači biti uvijek najbolji, već znati se prilagoditi i prihvatiti da stvari često ne idu onako kako smo zamislili;
  • Odaberite posao koji volite – to ne znači da će sve biti lako, ali će biti smislenije;
  • Na radnom mjestu ključnu ulogu igraju međuljudski odnosi. Ne morate se svima svidjeti, ali poštovanje treba biti temelj svakog odnosa;
  • Pohvalite javno, kritizirajte nasamo – i to prijateljski;
  • Vođenje nije samo moć – to je odgovornost za ljude i rezultate;
  • Umni rad je rad – iako nije uvijek vidljiv, jednako je vrijedan.

Pročelnik je nakon tribine zahvalio predsjedniku Udruge „3.dob“ Marku Mijiću, svim sudionicima i panelistima na autentičnim doprinosima, kao i moderatoru Šenolu Selimoviću koji je svojim vođenjem dao panelu posebnu dinamiku i sadržajnu povezanost, kao i TV Diadori na medijskoj pratnji i podršci.

Smatrate li da se vi ili netko vama blizak ne bi trebao nalaziti u ovoj galeriji? Ispunite Zahtjev za uklanjanje sadržaja a mi ćemo svakako pokušati uvažiti sve vaše objektivne razloge za isti. Svakako vas molimo da prije toga pročitate sve odredbe prije ispunjavanja istog.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...