KULTURNA POVIJEST MEDITERANA Zadarski arheolozi u Ravenni: Nova znanja za proučavanje baštine istočne obale Jadrana

U razdoblju od 15. do 22. lipnja 2025. izv. prof. dr. sc. Igor Borzić s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, zajedno s doktorandima Doktorskog studija Arheologija istočnog Jadrana, mag. archaeol. Anom Karađole i dipl. arheol. Eduardom Viskovićem, sudjelovao je u Erasmus BIP projektu pod nazivom Transformation of the Mediterranean. Projekt je održan u Ravenni i Classeu, a domaćin je bila prestižna Alma Mater Studiorum – Università di Bologna.

Sudjelovanje zadarskih znanstvenika u ovom međunarodnom programu predstavljalo je jedinstvenu priliku za stručno usavršavanje i razmjenu iskustava s kolegama iz drugih europskih institucija. Poseban naglasak stavljen je na posjete istaknutim arheološkim i povijesnim spomenicima Ravenne, kao što su Basilica di San Vitale, Basilica di San Apollinare in Classe, Basilica di San Apollinare Nuovo, Mauzolej Gale Placidije i Teodorikov mauzolej. Ti lokaliteti, koji se nalaze na UNESCO-ovu popisu svjetske baštine, predstavljaju vrhunac kasnoantičke i ranosrednjovjekovne umjetnosti i arhitekture, a njihovo upoznavanje od iznimne je važnosti za razumijevanje šireg kulturnog i povijesnog konteksta Mediterana.

Glavni dio programa odvijao se u Classis Ravenna – Museo della Citta e del Territorio, muzeju smještenom u impresivnom prostoru nekadašnje tvornice šećera. Tamo su zadarski istraživači sudjelovali u laboratorijskom radu na kasnoantičkom arheološkom materijalu iskopanom u Ravenni, nekadašnjem središtu rimske mornarice, kako ističu s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, „suvremeni metodološki pristup obradi materijala uvelike je pomogao prepoznavanju i pristupanju sličnoj arheološkoj građi koju nalazimo na brojnim lokalitetima istočne obale Jadrana, a na čijoj kontekstualizaciji rade naši doktorandi u sklopu svojih doktorskih istraživanja“.

Sudjelovanje u ovom projektu otvorilo je i nova vrata za međunarodnu suradnju. Osim zadarskih istraživača, u programu su sudjelovali znanstvenici s Universidade NOVA de Lisboa te Université de Franche-Comté, čime je dodatno ojačana mreža stručnih kontakata i suradnji. Takvo povezivanje s europskim institucijama doprinosi ne samo unapređenju znanstvene zajednice, nego i jačanju prepoznatljivosti hrvatskih arheologa na međunarodnoj sceni.

Boravak u Ravenni omogućio je zadarskim istraživačima da kroz praktičan rad i stručno vodstvo steknu nova znanja i vještine koje će im koristiti u budućem radu, posebice pri interpretaciji arheoloških nalaza s područja istočnog Jadrana. Zahvaljujući ovakvim projektima, studenti i profesori Sveučilišta u Zadru nastavljaju aktivno doprinositi proučavanju i očuvanju bogate kulturne baštine, potvrđujući važnost stalnog učenja i međunarodne razmjene iskustava.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...