ROBOT KONOBAR U ZADRU Prijeti li ovoj profesiji odumiranje? Robot ne traži plaću ni godišnji

U jednom zadarskom restoranu već nekoliko mjeseci goste poslužuje robot, a o čemu je na HRT-u svojedobno bio i zanimljiv TV prilog. Model se zove Robot Konobar T8, izgleda kao bezazlena igračka, a zapravo je ozbiljna zamjena za radnika. Ne šali se s gostima, ne pita jeste li zadovoljni, ne donosi vam piće koje ste zaboravili naručiti, ali bez prigovora obavlja zadatke, tj, zadatak, jedan jedini, donošenje hrane na stol, s tim da ga prvo čovjek mora natovariti. Ali barem ne traži plaću, nema slobodan dan, ni godišnji odmor, porodiljni, bolovanje i ostalo.
I sve to za 16.500 eura, tolika mu je cijena. Na prvi pogled normalan čovjek stane i razmisli, možda zaključi da bi radije s tim novcima kupio auto. Ali kada se taj iznos usporedi s time koliko poslodavca košta jedan radnik u godini dana, otprilike 12 tisuća eura, robot se čini kao isplativije dugoočno rješenje. Ali što će ti radnik koji ne traži slobodan dan, kad on ne može obaviti ništa ako se nađe sam u smjeni?
Nema veze koliko je čovjek kvalitetniji radnik od robota, kad to nije zaustavilo zamjenu domaće radne snage koja se već godinama događa u Hrvatskoj. Nije ni čudo, radnici su skupi, a poduzetnici se snalaze. Štednja je počela od jednog čovjeka u restoranu ili hotelu koji je počeo raditi posao za dvoje ili troje za “veću plaću”, a početni razlog zašto je poslodavac to uopće predložio je zato što on često ne može priuštiti dva radnika, nego samo jednog. Znači, čim se tebi plaća više jer radiš za dvoje, a dva radnika su preko budžeta, ti si automatski potplaćen. Nakon toga su počeli stizati strani radnici – iz Nepala, Filipina, iz Indije. Neki kažu da je to zato što domaći ne žele raditi, ali nikad ne znaš. Ipak, strani radnici su često radili i za puno manje novca u svojim državama.
Ako danas zakon nalaže da na 6 zaposlenih stranih državljana moraš imati barem jednog domaćeg radnika, što će se dogoditi kad poslodavci počnu masovno zapošljavati robote? Hoće li se uvesti omjer jednog robota na tri Nepalca? Sustav koji trenutno pokušava štititi domaću radnu snagu sad već gleda u smjeru tehnologije koju ni ne može zakonski obuhvatiti. Jer robot nema OIB, nema državljanstvo, nema radnu dozvolu. Jednom kupljen, radi dok mu se ne istroše kotači.