Za nama je najkišovitija godina od mjerenja u nekim krajevima! Stiže nam bura

Nastavlja se djelovanje sredozemne ciklone koju je Crometeo tim nazvao Feliks. Centrom se tijekom petka nalazila na području Genovskog zaljeva i području Jadrana je donosila vlažan i relativno topao zrak. Oblačno je bilo i unutrašnjosti, ali bez značajnih oborina.

Tijekom jučerašnjeg dana od 7 sati ujutro do 7 sati navečer, na DHMZ-ovoj postaji Split Marjan pala je dodatna 21 litra kiše po kvadratnom metru, pa je ukupna količina oborina u samo prvih 5 dana prosinca porasla na 89 litara. Tako Splitu nedostaje još samo deset litara za dosezanje mjesečnog prosjeka, što će se vjerojatno dogoditi već tijekom subote.

Mnogo zanimljiviji podatak je da je Split u petak ujutro postavio još jedan veliki rekord. Nakon što je prvog dana prosinca Split zabilježio najvišu temperaturu zraka ikada izmjerenu u prosincu, u petak je ukupna količina oborine koja je pala od početka godine premašila do sada rekordnu godišnju oborinsku vrijednost! Naime, ne tako davne 2010. godine u Splitu je palo 1126 litara oborine. U 7 sati ujutro ovogodišnja ukupna količina oborina dosegnula je 1144,5 litara, a do 7 sati navečer popela se na 1165,5 litara, što znači da je s posljednjim oborinama postavljen apsolutni godišnji oborinski rekord od početka službenih meteoroloških mjerenja na Marjanu! Do kraja mjeseca rekord će se dodatno “podebljati”, piše Crometeo.

Da Split nije nikakva iznimka potvrđuju podaci iz drugih krajeva Dalmacije.

Šibenik i Hvar na korak do rekorda

U Šibeniku je do 19 sati (u petak) palo 1273 mm oborine od početka godine. Rekord drži 1966. godina s izmjerenih 1309 mm, stoga je Šibenik “ozbiljan” kandidat za rušenje apsolutnog oborinskog rekorda.

Meteorološka postaja u  Hvaru ima najduži niz službenih meteoroloških mjerenja u Hrvatskoj, još od 1858 godine.  Godina 2014. je na putu da postane najkišovitija godina u povijesti mjerenja, dakle u zadnjih 156 godina. Zasad je na drugom mjestu, piše meteo.hr.

Nakon što je danas od 7 do 19 sati u Hvaru palo novih 49 mm kiše, ukupna količina kiše u 2014. godini se popela  na 1224.3 mm. Više kiše u jednoj godini je palo samo daleke 1900. godine, i to 1303.2 mm.  Do danas je na drugom mjestu po količini kiše bila 1862. godina sa 1199,8 mm. Slijedile su 1915. godina  sa 1181,6 mm i 1976. godina sa 1114.2 mm.

Tako da bi do kraja prosinca trebalo pasti još najmanje 79 mm kiše, da bi bio postavljen novi godišnji kišni rekord. Prosječna količina kiše u prosincu iznosi 101,2 mm.  A u prvih pet dana prosinca (do 19 sati 5.12.2014) palo je već dvostruko više od te količine odnosno  214,1 mm.  Inače, prosječna godišnja količina kiše u Hvaru je 754,2 mm.

Prema podacima mreže postaja Pljusak.com, najviše kiše u Hrvatskoj do 19 sati palo je u Starom Gradu na Hvaru, 74 litre po kvadratnom metru. Slijede Ljubitovica 73,6, Rogoznica 66, Primošten 59, Šibenik 53, Makarska 50, Sinj – Pavići 41, HE Zakučac – Omiš 40 itd.

Prema podacima DHMZ-a, u Pločama je do 19 sati palo 63 mm oborine, a slijede Šibenik 61, Hvar 60, Resnik Kaštela 58, Makarska 42, Split Marjan 32, Mali Lošinj 27 itd.

Dok su na Jadranu, uglavnom Dalmaciji, oborine tijekom petka mjestimice bile obilnije, u unutrašnjosti zemlje su pale tek male količine oborina ili ih nije uopće bilo. U višim predjelima Hrvatskog zagora bilo je kiše koja se ledila u dodiru s tlom što je mjestimice načinilo veliku štetu na šumama.

Najviše dnevne temperature zraka u Hrvatskoj tijekom petka bile su u naseljenim područjima od 2°C u Gorskom kotaru do 18°C na jugu i na otocima Dalmacije.

Mnoga su mjesta u Dalmaciji premašila mjesečni oborinski prosjek za prosinac ili su na putu da se to uskoro dogodi. U prvih 5 dana ovogodišnjeg prosinca čak 255 litara kiše po kvadratnom metru palo je u Ljubitovici u zaleđu Trogira. Slijede Sinj (Pavići) s 161 litrom, Rogoznica 155, Kaštel Gomilica 153, HE Zakučac Omiš 150, Muć 145, Milna (Brač) 144 itd.

Kraj juga u nedjelju

U subotu će i dalje biti vrlo promjenjivo. Više sunčanih razdoblja uz većinom suho vrijeme bit će na sjevernom Jadranu. U Dalmaciji, a osobito srednjoj i južnoj povremeno uz kišu, pljuskove i grmljavinu. Na srednjodalmatinskim otocima uz grmljavinske pljuskove mjestimice može pasti preko 50 litara kiše po kvadratnom metru. Na sjevernom Jadranu, a do sredine dana i sve do Šibenika puhat će umjerena do jaka bura. Podno Velebita bura u jačanju pa će navečer dosegnuti olujni prosjek. Južnije od Šibenika umjereno jugo. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju i podno Velebita od 4 do 9°C, uz obalu i na otocima od 9 do 15°C. Najviše dnevne temperature od 10 do 18°C. Malo hladnije bit će podno Velebita.

U nedjelju će biti stabilnije u odnosu na prethodne dane. Na većem dijelu sjevernog Jadrana Jadrana bit će suho i djelomično sunčano. Više oblaka bit će povremeno u Dalmaciji, gdje će i dalje lokalno biti kiše i grmljavinskih pljuskova, ali manje čestih i obilnih u odnosu na prethodne dane. Na većem dijelu obale puhat će umjerena do jaka bura, podno Velebita olujna s orkanskim udarima. Još samo ujutro u južnoj i dijelu srednje Dalmacije jugo i levant. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju i podno Velebita od 3 do 7°C, uz obalu i na otocima od 8 do 14°C. Najviše dnevne temperature od 9 do 16°C, ponegdje u zaobalju i podno Velebita malo niže.

U ponedjeljak još stabilnije i sunčanije, pa će posvuda prevladavati suho. Još samo u noći na moru Dalmacije može biti mjestimičnih oborina. Puhat će umjerena bura koja će samo podno Velebita biti jaka i olujna. Bit će malo hladnije. Najviše dnevne temperature u zaobalju od 8 do 12°C, uz obalu i na otocima od 12 do 15°C. Večer donosi novi pad temperature zraka.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...