Plivačice i plivači PK Zadra nastupili na A i B ekipnom prvenstvu Hrvatske

Priređivač ovogodišnjeg A i B ekipnog prvenstva u plivanju bio je Plivački klub Jadran, 20. i 21.05. 2023. godine u Splitu. Najbolji klubovi iz Hrvatske natjecali su se za što bolji plasman u državi na bazenu Poljud. Plivalo se u 3 dijela natjecanja, nastupilo je 18 klubova i 224 plivača, u oba programa (A i B) plivao se cjelokupni olimpijski program (14 individualnih disciplina) te 3 štafetne discipline.

Na ekipnom PH svi klubovi se sa svojim najjačim postavama bore za što veći zbroj bodova; u grupi A borilo se za plasman od 1. do 8.mjesta, u grupi B za plasman od 9. do 16. mjesta. Na ovom natjecanju rezultati svakog plivača se boduju prema LEN tablicama za vrednovanje rezultata te se zbrajaju za ukupni poredak kluba, a plivači nastupaju u apsolutnom poretku.

Ženska postava Plivačkog kluba Zadar s ukupno osvojenih 13 658 bodova zauzela je 6. mjesto u B rangu ekipnog prvenstva. Ženski sastav predstavljale su: Mia Klasić, Lucija Klasić, Dina Volarević, Rita Herceg, Marcela Lovrović, Hana Sivec i Bernarda Petešić.

Zadru je najveći broj bodova donijela juniorka Dina Volarević koja je u 5 individualnih i 3 štafetne utrke osvojila 2557 bodova; zauzela je deveto mjesto u disciplinama 400m slobodno (4:59.81) i 50m slobodno (29.10) gdje je plivala i najveći broj bodova (538). Šesto mjesto Dina je zauzela u disciplini 800m slobodno (10:16.47). Deseto mjesto plivala je u disciplini 100m slobodno (1:03.88) i jedanaesto mjesto u disciplini 200m slobodno (2:21.09).

Juniorka Rita Herceg plivala je 5 disciplina i 2 štafetne utrke te je ostvarila 2457 boda. Najveći broj bodova (548) ostvarila je nastupom u disciplini 100m prsno (1:17.36) gdje se plasirala na četvrto mjesto. Dva peta mjesta plivala je u disciplinama 200m mješovito (2:36.54) i 200m prsno (2:52.66) dok je dva sedma mjesta plivala u disciplinama 400m mješovito (5:39.48) i 200m leptir (2:47.81).

Mlađa seniorka Mia Klasić donijela je Klubu 1886 bodova nastupom u 4 individualne discipline i 1 štafetnoj utrci. Juniorka Marcela Lovrović nastupom u 4 individualne i 3 štafetne utrke donijela je 1724 boda. Seniorka Hana Sivec je nastupom u 3 individualne utrke donijela Klubu 1407 boda te je u disciplini 100m leptir (1:08.43) zauzela treće mjesto. Juniorka Lucija Klasić je nastupom u 3 individualne i 1 štafetnoj utrci donijela 1247 boda. Ml. juniorka Bernarda Petešić je nastupom u dvije individualne utrke Klubu donijela 815 boda. Cure su u štafetama u sastavu (Dina Volarević, Rita Herceg, Hana Sivec, Marcela Lovrović), zauzele treće i sedmo mjesto.

Ove godine muški dio ekipe s ukupno 12532 bodova zauzeo je 7. mjesto u B rangu ekipnog prvenstva. Muški sastav činili su: Ivan Šango, Lovre Dellavia, Adrian Šaponja, Ivano Kuman, Petar Jukić, Tibor Harapin i Filip Župan.

Kod plivača najviše bodova isplivao je junior Adrian Šaponja (2102) nastupom u 5 individualnih i 3 štafetne utrke. Mlađi junior Ivano Kuman je nastupom u 5 individualnih i 1 štafetnoj utrci Klubu donio 2053 boda. Junior Tibor Harapin je nastupom u 4 individualne i 3 štafetne utrke Klubu donio je 1819 boda. Mlađi senior Ivan Šango je nastupom u 3 individualne i 2 štafetne utrke donio 1592 boda. Kadet Filip Župan je nastupom u 4 individualne i 1 štafetnoj utrci otplivao 1479 boda. Mlađi junior Lovre Dellavia je nastupom u 3 individualne i 2 štafetne utrke donio 1328 boda, a Petar Jukić nastupom u 2 individualne utrke donio je 687 boda. Dečki su u štafetama u sastavu (Adrian Šaponja, Tibor Harapin, Lovre Dellavia, Ivan Šango) zauzeli dva sedma mjesta.

Pod vodstvom trenera Željka Olujića, bacc.cin. obje ekipe dale su svoj doprinos za ostvarenje ekipnog plasmana. Svi plivači su plivali veliki broj osobnih rezultata i ostvarili značajan broj bodova na ekipnom PH.

U A rangu, kod 8 najboljih klubova u državi, ekipnu pobjedu u ženskoj i muškoj konkurenciji osvojila je HAPK Mladost (Zagreb).

Drugo mjesto u ženskoj konkurenciji osvojile su plivačice Nevere (Rijeka), dok je u muškoj konkerenciji Jug (Dubrovnik) zauzeo drugo mjesto.

Treće mjesto u ženskoj konkurenciji odnijele su plivačice Kantride, a u muškoj konkurenciji plivači Medveščaka (Zagreb).