Trend zadarske mladeži je vikend “ubijanje” alkoholom

Povjerenstvo za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Zadarske županije koje je danas održalo radni sastanak u Maloj vijećnici Doma županije ukazalo je na potrebu što efikasnijeg educiranja roditelja školaraca kao jednog od najvažnijih ciljeva u prevenciji zlouporabe opojnih droga.

Na ovom sastanku svim članovima Povjerenstva predstavljen je projekt, pod nazivom “Trening životnih vještina” kojemu je ovo već treća godina provedbe, a u koji su uključeni učenici šestih i sedmih razreda osnovnih škola Zadarske županije uz financijsku podršku  Grada Zadra i Zadarske županije. Prof. Margareta Mesić koja je vodila prezentaciju naglasila je kako se radi o najpoznatijem programu vezanom uz problematiku zlouporabe opojnih droga jer uključuje najveći broj djece iz čitave županije.

Na sastanku povjerenstva istaknuto je kako je protekle godine utrošeno oko milijun kuna u financiranje svih projekata vezanih uz ovu problematiku. U Povjerenstvo su uključeni predstavnici svih važnijih institucija koje se bave problemima ovisnosti, a to su Centar za socijalnu skrb, Obiteljski centar, Obiteljsko savjetovalište pri Caritasu, Crveni križ, Zavod za javno zdravstvo, Opća bolnica Zadar, Psihijatrijska bolnica Ugljan, Dom zdravlja, pravosudni sustav, Ministarstvo unutarnjih poslova te mnoge udruge kao što su Porat, Nada Reto centar, itd.

Neki od poznatijih projekata su “Nova snaga i poteškoće”, “Svjetlost na kraju tunela”, “Iz svjetla u tamu”, “Živjeti bez droge”, “Prevencija suvremenih ovisnosti”, “Moć i snaga obitelji”, itd.

Sve ove ustanove i njihovi projekti utjecali su na činjenicu da Zadar s neslavnog prvog mjesta po broju konzumenata opojnih droga počne padati na ljestvici, što je bitan korak naprijed u daljnjem zajedničkom radu i projektu gore navedenih institucija.

– Program “Trening životnih vještina namijenjen je prevenciji ne samo ovisnosti već i nekih drugih asocijalnih oblika ponašanja. To je jedan američki program koji se pokazao jako dobrim u SAD-u te je prihvaćen kao model i kod nas. Razmišljanja na razini države su da to mora biti program koji će se provoditi u osnovnim školama. Broj konzumenata opojnih droga je u stagnaciji, zaustavili smo rast broja liječenih ovisnika na području Zadarske županije. Tu mislim i na novoregistrirane i liječene ovisnike. Smatram da su na to uvelike utjecali i prigodni programi, odnosno projekti te aktivniji rad Zavoda za javno zdravstvo, odnosno njihove Službe za liječenje i prevenciju ovisnosti. U borbi protiv ovisnosti angažiran je niz institucija te različiti broj udruga. Ovo Povjerenstvo koordinira niz ustanova i udruga koje se bave između ostalog i problemima ovisnosti te zajedno radimo i surađujemo oko ove problematike, istaknuo je dr. Mladen Mavar, predsjednik Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Zadarske županije.

U budućnosti se očekuje i novi broj ovisnosti koje uključuju alkoholizam i kockanje. To je, prema riječima Povjerenstva, negativan trend koji sve više raste u posljednje vrijeme.

– Veliki je broj mladih koji se alkoholiziraju, posebice za vrijeme vikenda i večernjih izlazaka. Na tom dijelu će se imati što raditi te upravo ova radna grupa koju je formirao Grad Zadar ima što raditi te će se morati dosta angažirati da taj “modni trend” kod mladih iskorijeni ili bar umanji te da im ukažemo kako se može zabavljati i bez konzumacije alkohola, pogotovo pretjeranih količina. Naime, taj trend uključuje uzimanje velike količine alkohola. Mladi za razliku od klasičnih alkoholičara na tim svojim vikend opijanjima piju doslovce dok se ne “ubiju” od alkohola, dok god mogu piti i stajati na nogama, dok god ne počnu povraćati odnosno dok god praktički nisu više za ništa. U takvim slučajevima postoji velika opasnost od trovanja alkoholom, a to je nešto što ovo Povjerenstvo što hitnije mora uzeti u obzir te početi raditi na prevenciji, kazao je Mavar.

Povjerenstvo je ukazalo kako je za prevenciju u školama važno surađivati s razrednicima kako bi na roditeljskim sastancima izdvojili 20-ak minuta za “prisilnu” edukaciju roditelja o problemima ovisnosti i upoznali ih s zlouporabom opojnih droga. Naime, Povjerenstvo je istaknulo kako je suradnja s voditeljem školskog preventivnog programa te razrednicima najvažnija u edukaciji učenika, a prvenstveno roditelja, koji ciljane edukativne radionice izbjegavaju u širokom luku negirajući tako mogućnost da je možda i njihovo dijete potencijalni budući ovisnik.

Prema podacima iz MUP-a broj kaznenih prijava vezanih uz zlouporabu opjnih droga u ovoj godini je 317, prekršajnih prijava je 48, dok je zapljena opojnih sredstava bilo u 292 slučaja. U 2012. godini evidentiran je manji broj kaznenih djela uz zlouporabu sredstava ovisnosti. Prema podacima iz projekta “Trening životnih vještina” u 2010. godini na našem području bilo je evidentirano 587 ovisnika od čega je šest umrlih, 2011. godine ta brojka se povećala te je broj evidentiranih iznosio 619 od čega je bilo 11 umrlih, dok je u prvih devet mjeseci ove godine zabilježen pad broja evidentiranih, od kojih je umrlo tri osobe. Prosječna dob prvog javljanja na liječenje spustila se s 28 na 26 godina starosti. U ovom programu je u prvoj godini sudjelovalo 1500 djece, učenika šestih i sedmih razreda osnovnih škola, druge njih 3224, dok je ove godine ta brojka još veća s 3693 sudionika. Ovim programom obuhvaćena je primarna prevencija svih rizičnih ponašanja, pušenja, konzumacije alkohola itd. U navedenoj skupini prema provedenoj anketi brojke pojedinaca koji su uzimali teže droge su minimalne, jedino je zamijećen porast snifanja ljepila koje je osobito popularno kod učenika s boljim školskim uspjehom. Prema ovoj anketi 54 posto djece nikada nije konzumiralo ništa od opijatnih sredstava, 20 posto ih pije vino, 29 posto ih je probalo žestoka pića, 9 posto je snifalo ljepilo, 2 posto je probalo amfetamine, kao i kokain dok je heroin konzumiralo 3 posto učenika.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...